Skip to main content

آموزش
مجازی

سامانه آموزش مجازی LMS

سامانه‌ LMS معمولاً امکاناتی مانند محتوای آموزشی ویدئویی، متنی و صوتی، تست‌ها و امتحانات آنلاین، امکان برقراری ارتباط بین اساتید و دانشجویان، فعالیت‌های جمعی مانند انجام تمرینات گروهی، نمرات، گزارش‌دهی و برخی از ویژگی‌های دیگر را فراهم می‌کند. با استفاده از سامانه LMS، می‌توانید فرآیند آموزش آنلاین را بهبود دهید، زمان و هزینه‌های مرتبط با حضور فیزیکی را کاهش دهید، تعاملات بین دانشجویان و اساتید را تسهیل کنید و به صورت موثرتری منابع آموزشی را ارائه دهید.

در سال ۹۸ و شدت گرفتن همه‌گیری کرونا، شرکت فناوری اطلاعات ابرات نسبت به برگزاری کلاس‌های آنلاین و مشارکت با موسسات آموزشی، مدارس و دانشگاه‌هایی که نیاز به سیستم آنلاین آموزشی داشتند اقدام کرد.

خیلی زود مشخص شد در این عرصه شناخت مناسب از زیرساخت و معماری سیستم‌ها و نرم افزارها مورد نیاز است. همچنین درک مناسب از نیازهای آموزشی و برقراری مرکز تماس و پشتیبانی مناسب می‌تواند در نهایت منجر به رضایت اساتید و دانشجویان و دانش آموزان گردد.

توضیحاتی درباره سیستم lms و سامانه برخط

 

سامانه مدیریت یادگیری یا (learning manegment system) یک نرم افزار یا پلتفرم است که برای مدیریت و ارائه دوره‌های آموزشی آنلاین استفاده می‌شود. با استفاده از این سیستم مدیران و مدرسان می‌توانند دسترسی، مدیریت و پیگیری فرایند یادگیری دانشجویان را بهبود دهند. در این سیستم دانشجو می‌تواند به مطالب دسترسی داشته باشد، تمرینات را انجام دهد و در فعالیت های گروهی شرکت کند. امکان برگزاری آزمون آنلاین و تعامل با دیگران نیز در این سامانه فراهم است.

سامانه برخط (online system)یک نرم‌افزار یا پلتفرم است که از طریق اینترنت و به صورت آنلاین قابل دسترس است. مدیریت و اجرای فعالیت‌ها، پاسخگویی به درخواست‌ها، ارائه خدمات و تعامل با کاربران از طریق اینترنت انجام می‌شود. سامانه‌های برخط در بسیاری از حوزه‌ها و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله آموزش آنلاین، فروشگاه‌های آنلاین، بانکداری الکترونیک و رزرو اینترنتی بلیت‌ها. این نوع سامانه‌ها امکان دسترسی آسان و سریع برای کاربران را فراهم می‌کنند و نیاز به حضور فیزیکی در محل فعالیت را کاهش می‌دهند.

سیستم LMS چه کاربردی دارد؟

این سیستم کاربردهای متعددی در حوزه آموزش دارد. در ادامه به برخی کاربرد های این سیستم اشاره می‌کنیم:

1

مدیریت دوره

استفاده از سیستم LMS به شما امکان می‌دهد تا دوره‌های آموزشی خود را بر اساس موضوع، سطح دشواری، مدت زمان و ساختار مناسب، بارگذاری و مدیریت نمایید. همچنین شما می‌توانید محتوای آموزشی را در قالب ویدئوها، متن‌های آموزشی، تمرینات و آزمون‌ها بارگذاری کرده و آنها را با ترتیب دلخواه به دانشجویان ارائه کنید.
2

ثبت‌نام و مدیریت کاربران

سامانه LMS به شما اجازه می‌دهد که کاربران مختلف شامل دانشجویان، معلمان و مدیران را در سیستم ثبت‌نام و مدیریت کنید. همچنین می‌توانید فعالیت‌ها و پیشرفت دانشجویان را پیگیری نمایید. این سیستم به شما امکان می‌دهد تا نظارت داشته باشید که هر دانشجویی کدام محتواها را مشاهده کرده، چگونه در تمرینات عمل کرده و به چه نحوی در آزمون‌ها عمل نموده است.
3

ارائه محتوا و آموزش آنلاین

با استفاده از LMS میتوانید محتوای آموزشی شامل فیلم‌ها، اسلایدها، پی دی اف‌ها و آزمون‌ها را به طور آنلاین ارائه و به دسترس کاربران قرار دهید.
4

ارزیابی و نمره‌دهی

سیستم LMS به شما امکان می‌دهد تا آزمون‌ها و تمرین‌هایی را برای دانشجویان خود در سامانه بارگذاری کنید و عملکرد هر دانشجو را بسنجید. این سیستم می‌تواند به شما نمرات و بازخوردهای لازم را نیز ارائه دهد تا خود دانشجویان نیز بتوانند درک بهتری از پیشرفت‌های خود داشته باشند. با استفاده از سیستم LMS میتوانید آزمون‌ها و فعالیت‌های دیگر را ارزیابی و به کاربران نمره‌دهی کنید.
5

گزارش‌دهی

سامانه LMS به شما امکان می‌دهد تا گزارش‌های متنوعی مانند پیشرفت دانشجویان، میزان حضور و غیاب و نتایج آزمون‌ها را بسازید و مشاهده کنید. این سیستم به شما امکان می‌دهد تا گزارش‌های جامعی درباره عملکرد دانشجویان، پیشرفت دوره‌های آموزشی و نتایج آزمون‌ها دریافت کنید. این اطلاعات می‌تواند شما را در ارزیابی و بهبود فرآیند آموزش یاری کند.
6

تنظیمات امنیتی و دسترسی LMS

به شما این امکان را می‌دهد که سطوح دسترسی کاربران را مدیریت کرده و محدودیت‌ها و سیاست‌های امنیتی را تنظیم کنید.
7

ارتباط بین دانشجویان و اساتید

سیستم LMS برای ارتباط دانشجویان و اساتید بسیار مفید است. اساتید می‌توانند با دانشجویان خود در یک محیط آنلاین در ارتباط باشند و بتوانند به سوالات آنها پاسخ دهندو همچنین با نظرات و پیشنهادهایشان درباره محتوا‌ها و رویکردها شیوه آموزش خود را بهبود ببخشند.

در کل، این سامانه با ارائه یک پلتفرم جامع برای مدیریت دوره‌های آموزشی و ارائه آنلاین محتوا، می تواند به بهبود فرآیند آموزش و یادگیری را برای سازمان‌ها و موسسات آموزشی کمک کند.

سامانه LMS برای چه کسانی مفیدتر است؟

سامانه‌های LMS در صنعت آموزش نقش مهمی دارند و توسط گروه‌ها و سازمان‌های مختلف استفاده می‌شوند. برخی از کسانی که بیشتر از این سامانه‌ها استفاده می‌کنند عبارتند از:

سازمان‌های غیرانتفاعی و موسسات دولتی:

سازمان‌های غیرانتفاعی و موسسات دولتی نیز برای ارائه آموزش به جمعیت، دانشجویان و کارکنان خود از سیستم‌های LMS استفاده می‌کنند. این سامانه‌ها به آنها امکان می‌دهد تا دوره‌های آموزشی را برای عموم به صورت آنلاین و بهینه ارائه کنند.

آموزشگاه‌ها و موسسات آموزشی:

آموزشگاه‌ها و موسسات آموزشی از سیستم LMS استفاده می‌کنند تا دوره‌های آموزشی خود را برای دانش‌آموزان خود به صورت آنلاین ارائه کنند. این سامانه‌ها به آموزشگاه‌ها کمک می‌کنند تا محتوا را سازماندهی کنند، حضور دانش‌آموزان را مدیریت کنند و عملکردشان را پیگیری کنند.

سازمان‌ها و شرکت‌ها:

بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها برای آموزش مجازی کارکنان خود از سیستم‌های LMS استفاده می‌کنند. این سامانه‌ها به آنها امکان می‌دهد تا در دوره‌های آموزشی از راه دور شرکت کنند، مهارت‌ها و دانش خود را بهبود دهند و مدیریتی بهتر در آموزش و پیگیری پیشرفت آموزشی کارکنان داشته باشند.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی:

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از این سیستم برای مدیریت دوره‌های درسی، بارگزاری محتوا، ارائه مواد آموزشی به دانشجویان و مدیریت امتحانات استفاده می‌کنند.  با لطف پروردگار از ابتدای پاندمی تا کنون شرکت ابرات پاسخگوی نیاز مشتریان بسیاری از جمله دانشگاه علوم قضایی، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت و بسیاری از مدارس و آموزشگاه‌ها و موسسات آموزشی و بسیاری از مدرسین بوده است.

آمارها در یک سامانه‌ی آموزشی برخط حدود ۷۰۰۰ نفر همزمانی در کل سامانه و در یک کلاس ۲۵۰ نفر حاضرین هم‌زمان در لاگ سامانه‌ موجود است همچنین به دلیل بگارگیری زیرساخت کاملا کلاستر شده در این سامانه قابلیت ارتقاء زیرساخت برای برآورده کردن نیاز مشتریان محترم وجود دارد همچنین سامانه‌ی مدیریت زیرساخت توسط شرکت توسعه داده شده و قابلیت عرضه به مشتریان محترم را دارا می‌باشد.

آموزش کاربران

آموزش کاربران در استفاده از سیستم LMS نیز چالش هایی ایجاد می‌کند. افراد ممکن است نیازمند آشنایی با این سیستم و یادگیری نحوه استفاده از آن باشند. همچنین افراد برای دسترسی به محتوای آموزشی نیازمند اینترنت هستند که با توجه به مشکلات قطعی اینترنت؛ این مسئله نیز می تواند باعث بروز برخی چالش ها شود.

مدیریت نگهداری و تحلیل داده‌ها

جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مرتبط با استفاده از سیستم LMS چالش‌های خود را دارد. درک داده‌های آموزشی و استفاده از آنها برای بهبود فرآیندها و نتایج آموزشی نیازمند توانایی تحلیل داده است.

پیاده‌سازی و آماده‌سازی

راه‌اندازی سیستم LMS ممکن است نیازمند تدارکات و مشکلات فنی باشد. این شامل انتخاب یک سیستم مناسب، انتقال و بارگذاری محتوا، تنظیمات و پیکربندی سیستم و آموزش کاربران است.

انتقال محتوا

اگرچه بارگذاری محتوا در LMS می‌تواند آسان باشد، اما انتقال نهاده‌ها و محتواهای قدیمی ممکن است به چالش برخورد کند. این همچنین ممکن است نیازمند زمان و تلاش بیشتری باشد.

پشتیبانی فنی و نگهداری

سیستم‌های LMS نیاز به پشتیبانی فنی و نگهداری دارند. این شامل بروزرسانی‌ها، رفع اشکالات و پشتیبانی از کاربران است.

چالش های سیستم آموزشی LMS

مانند هر سیستم دیگری، استفاده از سیستم LMS نیز می‌تواند با برخی چالش‌ها مانند چالش های روبرو همراه باشد.

این چالش‌ها به میزانی که تیم آموزشی و مدیریت برای تجربه و توانمندی‌های خود برای مقابله با آنها داشته باشند، متفاوت هستند. امنیت زیرساخت های آموزش مجازی به دلیل حساسیت بالا و در معرض حملات بودن سامانه های آموزشی از اهمیت بالایی برخوردار است و نیاز به لایه‌های امنیتی متعدد و هوشمند در این سامانه‌ها وجود دارد. به همین دلیل شرکت ابرات از بهترین و به روزترین زیرساخت‌های امنیتی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی در شناسایی حملات سایبری استفاده می‌کند.

ارائه ی ابزارهای مناسب و مورد نیاز در انواع کلاس‌های تخصصی و به‌روز در دنیا که با کمک به ارائه دهنده‌گان در نهایت منجر به فهم دقیق‌تر و بهتر دروس تخصصی و عمومی می‌گردد از اولویت‌های سامانه‌ی آموزشی شرکت ابرات است. همچنین سیستم حضور و غیاب خودکار و گزارشگیری سامانه‌ی آموزشی می‌تواند به نحو مناسب و دقیقی شاخص‌های پرکاربرد کلاس را خدمت اساتید و مدیران ارائه دهد.

سخن پایانی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فاصله گرفتن شیوه زندگی انسان ها از روش سنتی، استفاده از سیستم آموزش مجازی می تواند برای همه کاربران از تمامی اقشار مفید واقع شود. استفاده یا عدم استفاده از سیستم آموزش مجازی به سلیقه افراد و سطح امکانات و توانایی آن ها باز می گردد؛ اما با در نظر گرفتن مزایا و معایب این روش آموزشی، می‌توان فهمید در برخی زمینه ها آموزش مجازی به صرفه تر از لحاظ زمان و هزینه و آسان تر و همگانی تر از شیوه حضوری آن است. سیستم آنلاین تماما قابل شخصی‌سازی و توسعه‌ی ویژگی‌های مورد نیاز است سفارش دهنده‌گان محترم است و همچنین به دلیل ارايه‌ی کامل زیرساخت و کد سیستم قابلیت توسعه توسط همکاران دیگر را نیز دارا می‌باشد. از این سو ارائه‌ی این سرویس برای مشتریان محترم با توجه به تعداد افراد برخط هم‌زمان و همچنین زیرساخت مناسب و پشتیبانی ۲۴ ساعته از سامانه‌های آموزش مجازی برای کسب رضایت مشتریان محترم به‌کار برده شد.

پروژه آموزش مجازی

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

آموزش مجازی دانشگاه علوم قضایی توسط ابرات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

مشاهده کنید
برای آشنایی و ارتباط بیشتر با ابرات، با ما تماس بگیرید
ارتباط با ما